Adana’da “Yeşil alan” işgal eden iki belediyeye hukuk savaşı başlatıldı

Adana’nın Seyhan ilçesi Pınar Mahallesi sakinleri, Muhtar Saniye Çelik öncülüğünde 74065 ve 74079 sokak arasında bulunan yeşil alanın, Adana Büyükşehir Belediyesi ve Seyhan Belediyesi tarafından sosyal tesis alanına dönüştürülmesini yargıya taşıyarak, “Yeşil alanımızın katledilmesine izin vermeyeceğiz. Adalete güveniyoruz” dedi.

Pınar Mahallesinin sevilen ve gülen yüzü başarılı Muhtarı Saniye Çelik, mahallesindeki yeşil alanın katledilmek istendiği iddiasıyla başlattığı hukuk mücadelesinde Seyhan ve Büyükşehir Belediyeleri ile yaptığı görüşmeler sonuçsuz kalınca her iki belediyece anlaşmalı olarak hazırlanan imar değişikliğinin iptali için Adana İdare Mahkemesi’ne başvurmak zorunda kaldığını belirterek,” Mahalle sakinlerimizin hakkını ve hukunu savunmak büyük bir erdemliktir. Hak arama mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim” diye konuştu.

Pınar Mahallesinin sevilen Muhtarı Saniye Çelik’in yargıya taşıdığı ve Adana 3.İdare Mahkemesi’nde görülmeye başlanan davada keşif yapılması ve bilirkişi incelmesi yapılması kararlaştırıldığı bildirildi. Hakim ve bilirkişi heyeti, davaya konu alanda inceleme yaptı. Hakim, 2 şehir plancısı ve 1 harita mühendisinden oluşan bilirkişilerden, “dava konusu 1/1000 ölçekli plan kararlarının ve dava konusu plan kararları esas alınarak yapılan parselasyon işleminin, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve imar mevzuatına uygun olup olmadığı hususlarının önceki durumu sonraki durumu, parselin önceki ve sonraki metrekare büyüklüğü ve metrekare bazında fonksiyonlarının belirtilmek suretiyle” rapor hazırlamalarını istedi.
Keşif ve bilirkişi incelemesini, davacı Pınar Mahallesi Muhtarı Saniye Çelik ve bazı mahalleliler de izledi. Keşif ve incelemenin ardından Muhtar Çelik ve mahalleliler ellerinde, “Belediye belediye! DOP’tan terke göz dikme. Halkımızın parkını sosyal tesise çevirme’ yazılı pankart tutarak Seyhan ve Büyükşehir Belediyelerini protesto ettiler.
Mahalle Muhtarı Saniye Çelik, Seyhan İlçe Belediyesince mahallelerinde yaptırılan arazi ve arsa düzenlemesi sonucunda düzenlemeye giren bütün parsellerden yüzde 40 DOP kesintilerinden oluşan yerlerin umumun kullanımına açık park ve yeşil alan olarak kamuya tahsis edildiğini söyledi. Bilirkişi raporu için 60 günlük süre olduğunu söyleyen Çelik, Akay ve Karalar’ı karardan dönmeleri için göreve çağırdı.
ÇELİK,”DEĞİŞİKLİK KANUNA AYKIRI”
Konuya ilişkin yeşil alanında kamuya tahsis edildiğini ancak tescil harici alan olduğundan, ada ve parsel numarası ile tapuya tescil edilmediğini ifade eden Muhtar Çelik, “Adana Büyükşehir Belediyesi DOP kesintilerinden oluşan umumun kullanımına açık park ve yeşil alan olarak tescil harici alanı İmar Kanunu ve Yönetmeliklerine aykırı olarak 15/02/2019 tarih ve 71 sayılı kararı ile onaylanan nazım imar planı revizyonu ile sosyal tesis alanı olarak değiştirmiştir. Bu karar Seyhan İlçe Belediyesince 06/12/2019 tarihinde meclis kararı ile 1/1000 ölçekli imar planı değişikliği ile onandıktan sonra Adana Büyükşehir Belediyesinin 10/08/2020 tarih ve 116 sayılı kararı ile tasdik edilmiştir Adana Büyükşehir ve Seyhan İlçe Belediye Meclis kararları açıkça hukuka aykırı olduğundan imar planı değişikliğinin iptalini istiyoruz” dedi.

“YEŞİL ALANIMIZA DOKUNMAYIN, NEFESİMİZİ KESMEYİN”

Yapılan bu hukuksuzluğun en kısa sürede düzeltilmesi gerektiğini belirten Saniye Çelik, şunları söyledi: “Halkın yeşil alanı gasp edilmek isteniyor. Ben yaşadığım sürece buranın gasp edilmesine asla müsaade etmeyeceğim. Halkın yeşil alanını kimse halkın elinden alamaz. 74065 ve 74079 sokakları arasında bulunan yeşil alana bir çivi bile çaktırmayacağız. Hiç kimse bina yapmaya kalkışmasın. Karşısında beni ve Pınar Mahallesi halkını bulur. Tekrar belediye başkanları Zeydan Karalar ve Akif Kemal Akay’a sesleniyorum, ‘yeşil alanımıza dokunmayın, nefesimizi kesmeyin’. Biz sosyal tesis istemiyoruz. Sayın Valimize ve Çevre Bakanımıza da sesleniyorum, bize yardımcı olun. Yeşil alanımıza bina dikilmesine izin vermeyin. Burası yeşil alan olarak kalsın, çocuklarımız nefes alsın oyun oynasın. Her yeri betona çevirdiler. Bari burası yeşil alan kalsın. Biz adalete güveniyoruz, hak yerini bulacaktır.”

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Başkomutan Erdoğan, Bahçeli ve Özel ile birlikte Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde!

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden Erdoğan, …

Bir yanıt yazın