Pasaport krizi öğrenciyi vurdu! Kıbrıs’a giden geri dönemiyor!…

Ekonomik kriz pasaport bekleyen iş adamı, öğrenci ve seyahat edecek vatandaşları derinden vurdu. Pasaport başvurularında mağduriyet arttı. Pasaport için müracaat eden gerek yurt içinde gerekse yurt dışındaki vatandaşlar, “Pasaport, basım öncesi kontrol altında” uyarısıyla karşılaştıklarını yurt içine ve dışına çıkış yapamadıklarını belirterek, “ Pasaport bedellerini peşin yatırmamıza rağmen pasaportların teslim süresindeki gecikme bizi rehin tutuyor. “dediler.
Şikayet var sitesine “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Pasaport Teslim Süresi Gecikmesi” gibi başlıklarla yaşadıkları mağduriyeti anlatan bir çok vatandaş, pasaport başvurularının üzerinden günler ve aylar geçmesine rağmen, “pasaport basım öncesi kontrol altında” bilgisiyle karşılaştıklarını ifade ediyor.
“SORUNUMUN EN KISA SÜREDE ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYORUM”
‘Şikayet var’ sitesinde yaşadığı mağduriyeti paylaşan bir vatandaş, “Pasaport için gecen hafta başvuruda bulundum. Bu hafta cumartesi günü uçağım vardı. Fakat hâlâ ‘pasaport basım öncesi kontrol altında’ diyor. Pasaport elime ulaşmadı. Daha basmamışlar. Sorunumun en kısa sürede çözülmesini istiyorum. Daha önce 3 günde elime ulaşmıştı. Ne zaman çok ihtiyacım olsa bir sorun oluyor” diyerek yaşadığı sorunun giderilmesini istedi.
“BU GECİKMEYİ KABUL ETMİYORUM”
Aynı siteden mağduriyetini paylaşan başka bir vatandaş ise, “11 Ekim 2021 tarihinde eşim için pasaport başvurusunda bulunduk. 1 hafta olmasına rağmen hâlâ başvuru basım öncesi kontrol aşamasında bilgisini alıyorum. Yoğunluk yüzünden bu gecikmeyi kabul etmiyorum. Acelemizin olmasını söylememe rağmen hala bir işlem yapılmış değil” ifadelerini kullandı.
Konuyla ilgili bilgi almak için defalarca aradığımız Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nden telefonlara cevap veren çıkmadı. 199’u aradığımızda ise, robot marifetiyle belli bir noktaya gelindikten sonra telefon kendiliğinden kapanıyor.
Öte yandan öğrenci oldukları için Kıbrıs’ta yüksek lisan yapan öğrenciler ile normal üniversite öğrenimi yapan öğrenciler de bu konuda çok muzdarip olduklarını belirterek,”Kasım ayında aralık ayında pasaport için müracaat yaptık. Hala pasaportlarımız gelmedi. Gerek konsolosluğa gittiğimiz de gerekse e-devlet üzerinden yaptığımız kontrollerde “pasaport basım öncesi kontrol altında” uyarısı ile karşılaşıyoruz. Kıbrıs hükümeti muhacerat yapmamız için pasaportu şart koşuyor. Pasaportlar gelmediği için muhacerat yapamıyoruz. Bu sebeple kaçak durumuna düşüyoruz. Eğer yakalanırsak bizi tutup hemen yurt dışı edecekler ve cezaya muhatap edecekler. Bu durumda Türkiye Cumhuriyeti devletini kimse aciz içersinde göstermeye haklarının olmadığını düşünüyoruz. Kıbrıs’ta rehin kaldık. Geçen her gün için parasal cezaya muhatap oluyoruz. Pasaport sorunumuzun çözümlenmesini bekliyoruz” dediler.
Bir başka öğrenci ise, 10 Ocak 2022 tarihinde Kıbrıs’tan pasaport müracaatında bulunduğunu bu güne kadar pasaportunun hala gelemediğini her defasında konsolosluğa ve e-devlet üzerinden sorduğunda ise “pasaport basım öncesi kontrol altında” bilgisiyle karşılaştığını belirterek,” Ben yüksek lisans öğrencisiyim. Uçak biletimi aldım, uçuş günüme 2 gün kaldı. Muhacerat yapamadım. Dolayısıyla 3 günü geçtiğim için cezaya muhatap olacağım. Ülkemi aciz içerisinde göstermeye kimsenin hakkı yok. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığının değerini düşürmeye kimsenin hakkı yok” diyerek pasaportunun basılarak kendisine ulaştırılmasını istedi.
Şikayet var sitesine yazan bir başka vatandaş ise,”25.01.2022 tarihinde Pasaport başvurusu yaptık, hala bekliyoruz. Yurt dışına uçak biletimiz 13.02.2022 de. Zaman daraldı. Lütfen yardımcı olun. Mağduriyet yaşamak istemiyoruz. En geç 2 hafta içinde gelir dendiği için biletimizi ekonomik olması açısından erken aldık. Şimdi uçak biletimiz yanacak. Devlet erkanından ilgi ve çözüm bekliyoruz.”
“HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI’NDA SIKINTI OLDUĞU İÇİN AZ MİKTARDA BASILIYORDU”
Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlüğü’yle yapılan görüşmede, yetkili bir çalışan, kendilerine yapılan pasaport başvurularını Genel Müdürlüğe gönderdiklerini ve 3-4 gün sonra başvuruculara ulaştırıldığını ancak parmak izi veya fotoğraflardan kaynaklı sorunlar neticesinde gecikmenin olabileceğini aktardı.
Aynı yetkili ayrıca, “İki ay önce Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda sıkıntı olduğu için pasaportlar az miktarda basılıyordu. Bu sorun hâlâ devam ediyor mu, ne aşamada takibimde değil. Normalde pasaportlar 3-4 gün içinde geliyordu” ifadelerini kullandı.

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Acar TFF başkanı Hacıosmanoğlu: Ben değil Türk futbolu kazandı

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yeni başkanı seçilen İbrahim  Hacıosmanoğlu yaptığı açıklamada, “Ben değil Türk futbolu kazandı” …

Bir yanıt yazın