İran bu nasıl dostluk ? Rusya’nın doğalgaz pazarına göz dikti!..

Rusya’nın Batı’ya yönelik gaz tehdidinin ardından konuşan İran Petrol Bakanı Cevad Uci, ülkesinin komşularına ve Avrupa’ya doğalgaz ihraç etmek için gerekli kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Rusya’nın Ukrayna ile yaşadığı kriz sonrası Putin’in karşısında konumlanan Avrupa, doğalgaz sıkıntısıyla karşı karşıya.

Rusya’nın doğalgaz fiyatını artırma tehdidinden sonra yeni tedarikçi arayışına giren Batı ülkeleri, Katar’dan beklediği yanıtı alamadı.

Katar’ın ardından gözler bir diğer doğalgaz tedarikçisi İran’a çevrildi.

İran devlet televizyonunda yayınlanan bir programa katılan İran Petrol Bakanı Cevad Uci, ülkesinin doğalgaz üretimini artırmayı planladıklarını belirtti.

Katar’da düzenlenen 6. Gaz İhraç Eden Ülkeler Forumu’nda Venezuela ile enerji iş birliğini öngören bir mutabakat zaptı imzaladıklarını aktaran Uci, “Anlaşma kapsamında ABD yaptırımları nedeniyle yabancı yatırım ve teknolojiden mahrum kalan Venezuela’da hem petrol hem de gaz rafinerilerini ve sahalarını geliştireceğiz.” dedi.

Ülkesinin petrol ürünlerinin üretimi, rafine edilmesi ve transferi alanında uzmanlaşmış insan sermayesine sahip olduğunu dile getiren Uci, “Gaz İhraç Eden Ülkeler Forumu’nda komşu ülkelere ve Avrupa’ya gaz temin etme kapasitemiz olduğunu vurguladık. Gelecek yıllarda dünyada gaz ticaretinden aldığımız yüzde 2 payımızı artırmayı umuyoruz.” diye konuştu.

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Ayasofya Camii, 4 yılda 25 milyon ziyaretçiyi ağırladı

Yerli ve yabancı turistler için çekim alanı olan Ayasofya Camii, ibadete açılmasının üzerinden geçen 4 …

Bir yanıt yazın