Avrupa’da bir yılda 10 katına çıkan doğalgaz fiyatları cep yakıyor!

Dünyada enerji krizi yaşanıyor ancak en yüksek oran Avrupa’da kaydediliyor. Enerjide dışı bağımlı Avrupa’da son bir yılda gelinen noktada enerji fiyatları 10 kat artış gösterdi.

Koronavirüs salgınının ekonomilere zarar verirken başarılı ekonomilere sahip Avrupa’da yaşanan olumsuzluklar dünyanın ilgisini çekti.

Tedarik zinciri sorunları ve enerji krizi Avrupa’da enflasyonun yükselmesine neden olurken son bir yıl içinde doğalgaz fiyatları arttı ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nın enerji piyasalarında yarattığı arz sıkıntısı endişesiyle bir yılda 10 katına çıktı.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de işlem gören nisan vadeli kontratların fiyatı, TSİ 16.45’te megavatsaat başına 168 euro oldu. Böylece geçen yıl megavatsaat başına 16 euro olan doğalgaz fiyatı 10 katına çıktı.TTF’de işlem gören nisan vadeli kontratlar gün içinde 194 euroya kadar yükselmişti.

DOĞALGAZ ALTYAPISININ KESİNTİYE UĞRAMA TEHLİKESİ

Fiyatlar, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın doğalgaz arzında kesintiye yol açacağı endişesiyle yükseliyor. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik bombalama ve füze saldırılarından dolayı doğalgaz altyapısının hasar görmesi ve gaz akışını kesintiye uğratabileceği beklentileri fiyatları artırıyor.

SAVAŞ VE YAPTIRIM İHTİMALLERİ DOĞALGAZI FİYATLANDIRIYOR

Savaşın devam etmesi durumunda petrol ve doğalgaz sağlayıcılarına yaptırım getirilmesi ihtimali de fiyatları etkiliyor. AB ülkeleri, mevcut durumda doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 40’ını Rusya’dan tedarik ediyor.

Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle Avrupa’da doğalgaz fiyatları 198,5 euroya çıkarak son iki yılın rekor seviyesine ulaştı.

Bugün megavatsaat başına 180 eurodan açılan kontratların fiyatı, dünkü kapanışa kıyasla yaklaşık yüzde 20 yükselerek Türkiye saatiyle 11.30’da megavatsaat başına 198,5 euroya çıktı. Böylece Avrupa’da doğalgaz fiyatları son iki yılın rekor seviyesine ulaştı.

Fiyatlar, Rusya-Ukrayna savaşının doğalgaz arzında kesintiye yol açacağı endişesiyle yükseliyor. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik bombalama ve füze saldırılarından dolayı doğalgaz altyapısının zarar görmesi ve gaz akışının kesintiye uğrayabileceği endişeleri fiyatları artırıyor.

Savaşın devam etmesi durumunda petrol ve doğalgaz ihracatına yaptırımlar getirilebileceği ihtimali de fiyatları etkiliyor.

AB ülkeleri, mevcut durumda doğalgaz ihtiyacının yüzde 40’ını Rusya’dan tedarik ediyor.

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Miço’ya bir haller oluyor! Batı Trakya’da 4 Türk azınlık ilkokulunu kapattı!

Batı Trakya’da, öğrenci yetersizliği gerekçesiyle dört Türk azınlık ilkokulunun kapatılmasına karar verildi. Bu karar, bölgedeki …

Bir yanıt yazın