Mart ayında kutuplarda, “sıra dışı” sıcaklık artışı saptandı

Yapılan ölçümlerde Antarktika’nın ve kuzey kutbunun bazı kısımlarında ısı artışının, önceki yılların Mart ayı ortalamasıyla karşılaştırıldığında “sıra dışı” olduğu tespit edildi.

Küresel ısınma tüm dünyanın ortak sorunu haline geldi.

Buzullarda yaşanan sıcaklık artışları dünyanın dengesini büyük ölçüde etkiliyor. Yetkililerin ölçümleri bu konuda bir detayı daha ortaya çıkardı.

Antarktika’daki hava istasyonları, Concordia istasyonunda havayı eksi 12 derece, Vostok istasyonundaki havayı ise eksi 17 derece ölçtü.

Bölgedeki ölçümlerin, tüm zamanların ortalamasına göre 15 derece daha sıcak olduğu belirtildi.

Colorado eyaletindeki Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi de kuzey kutbundaki sıcaklığın diğer yılların Mart ortalamasına göre 10 derece daha sıcak olduğunu açıkladı.

“BU KESİNLİKLE OLAĞAN DIŞI BİR OLAY”

Kutuplardaki ısı artışının, “olağan dışı” olduğuna dikkat çekildi.

Buz bilimci Walt Meier, kuzey kutbu çevresindeki buzulların erime noktasına yaklaştığını belirterek, “İki kutupta zıt mevsimler yaşanıyor. Kuzey ve Güney’in aynı anda eridiği görülmemiştir. Bu kesinlikle olağan dışı bir olay.” diye konuştu.

Ayrıca Maine Üniversitesinin iklim analizinde, cuma günü yapılan ölçümlemeye göre Antarktika’nın, 1979-2000 arasındaki ortalama sıcaklıktan yaklaşık 4,8 derece, kuzey kutbunun 3,3 derece daha sıcak olduğu, aynı tarih aralığına göre dünya genelindeki ısı artışının ise sadece 0,6 derecede kaldığına dikkat çekildi.

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Miço’ya bir haller oluyor! Batı Trakya’da 4 Türk azınlık ilkokulunu kapattı!

Batı Trakya’da, öğrenci yetersizliği gerekçesiyle dört Türk azınlık ilkokulunun kapatılmasına karar verildi. Bu karar, bölgedeki …

Bir yanıt yazın