Her şerden bir hayır vardır! ABD’den Türkiye’ye F-16 satışına onay!

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satışının ABD ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağı belirtildi.

Türkiye ekim ayında ABD’den 40 adet F-16 savaş uçağı ve 80’e yakın uçağın modernizasyonu için ABD’ye teklif mektubu göndermişti.

Anlaşmanın tamamlanması için ABD bürokrasisinin onay sürecinin sonuçlanması bekleniyordu.

ABD’DEN YANIT GELDİ

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin ABD Kongresi’ne mektup gönderdi.

Mektup, satış için herhangi bir güvence veya zaman çizelgesi sunmazken, Ankara’nın Rus S-400 sistemlerini satın almasının ardından Washington’un cezai eylemlerinin “ödenen önemli bir bedel” olduğunu vurguluyor.

“SATIŞ KONGRE’DEN BİLDİRİM GEREKTİRECEK”

Mektupta, “Yönetim, bu satışın ABD ulusal güvenliğinin yanı sıra uzun vadeli NATO ittifak birliği, ekonomik ve ticari çıkarlarıyla olduğuna inanmaktadır. Önerilen satış Kongre’den bir bildirim gerektirecektir” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık, açıklamada Türkiye’ye potansiyel F-16 savaş uçağı satışının ABD ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağına ve NATO’nun uzun vadeli birliğine hizmet edeceğine inandığını söyledi.

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Başkomutan Erdoğan, Bahçeli ve Özel ile birlikte Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde!

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden Erdoğan, …

Bir yanıt yazın