Irkçılık prim yapmıyor! Fransa’da Macron yeniden Cumhurbaşkanı oldu

Fransa’da yaklaşık 49 milyon seçmen, ikinci kez sandık başına gitti. Çıkan ilk sonuçlara göre Emmanuel Macron, cumhurbaşkanlığı yarışını açık ara farkla kazandı.

Fransa’da cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu bugün gerçekleşti.İkinci turda, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile aşırı sağcı aday Marine Le Pen karşı karşıya geldi.

Macron yeniden Cumhurbaşkanı

Sandık çıkış anketlerine göre, Macron yeniden Cumhurbaşkanlığına seçildi.

16 puan farkla kazandı

Sandıkların kapanmasının ardından yapılan ilk tahminlere göre Macron, cumhurbaşkanlığı yarışını açık ara farkla kazandı.

Buna göre; Macron yüzde 58, Le Pen ise yüzde 42 oy aldı.

Seçimin resmi sonuçları Anayasa Konseyi tarafından 27 Nisan’da açıklanacak. 10 Nisan’da yapılan ilk tur seçimlerde Macron ve Le Pen en yüksek oyu alan iki aday olarak bugünkü seçime girmişlerdi.

Yeniden seçilen üçüncü Cumhurbaşkanı

Macron, yeniden seçilen üçüncü Fransız cumhurbaşkanı oldu.

Daha önce, 1981-1995 yılları arasında François Mitterrand ve 1995- 2007 yılları arası Jacques Chirac iki dönem cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştı.

Macron, zafer konuşması yaptı

Macron, seçim galibiyetinin ardından başkent Paris’te bulunan dünyaca ünlü Eyfel Kulesi’nin önündeki Champ-de-Mars Meydanı’nda zafer konuşması yaptı.

Macron, “5 yıllık dönüşümden, mutlu ve zor zamanlardan, istisnai krizlerden de sonra, 24 Nisan 2022’nin bu gününde, çoğumuz önümüzdeki 5 yıl boyunca ülkemize başkanlık etmem için bana güvenmeyi seçti. Fransızların güvenine sahip olduğum için mutluyum, bunun ne gerektirdiğini biliyorum” dedi.

Macron “Akademik, kültürel ve girişimci güçlerimizi özgürleştirmek için çalışmaya, üretmeye dayalı hümanist, cumhuriyetçi, sosyal, ekolojik bir proje seçtiniz” ifadelerini kullandı.

“Birçok yurttaşımın bana aşırı sağı engellemek için oy verdiğini biliyorum”

Aşırı sağın hükümete gelmemesi için kendisine oy verenlere teşekkür eden Macron, “Birçok yurttaşımın beni desteklemek için değil, aşırı sağı engellemek için bana oy verdiğini biliyorum, onlara teşekkür ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda kendisine oy vermemeyi seçenlere ve çekimser kalanlara seslenen Macron, “Sessizlikleri, bizim de yanıt vermemiz gereken bir seçimi reddetme anlamına geliyordu” dedi.

“Tüm tarafların başkanıyım”

Aşırı sağcı Ulusal Cephe parti lideri Marine Le Pen’e oy verenler hakkında açıklama yapan Macron, “Şu andan itibaren, artık bir tarafın adayı değil, tüm tarafların başkanıyım” ifadelerini kullanarak, “Biliyorum ki bugün aşırı sağı seçen birçok yurttaşımız ve bu projeyi seçmelerine neden olan öfke ve anlaşmazlıkların da bir cevap bulması gerekiyor. Bu benim sorumluluğum” dedi.

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Adana’da iki farklı minibüs durağı arasında ‘yolcu’ kavgası!

Adana’da bir minibüsçü, ‘Benim hattıma girdin’ diyerek içinde yolcu varken başka bir minibüse çarparak aynasını …

Bir yanıt yazın