ABD’ye yalvaran Miço’ya bak sen: Bize F-35’leri verin, Türkiye’ye F-16’ları da vermeyin

5. nesil savaş uçağı F-35’leri üreten Lockheed Martin firması, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in taleplerine yeşil ışık yakarak; “Her türlü desteği vermeye hazırız” dedi. Öte yandan Miçotakis, ABD’de, “Türkiye F-16 almasın” diye lobi yaptı.
Global çapta yaptığı savunma sanayii haberleriyle ön plana çıkan saygın dergilerinden Defense News, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ABD ziyaretinde yaptığı F-35 açıklamalarını haberleştirdi.

MİÇOTAKİS LOBİ ÇALIŞMALARI YÜRÜTTÜ

Miçotakis, Beyaz Saray ve ABD Kongresi’nde yaptığı görüşmelerde Washington’ın Atina’ya F-35 savaş uçakları satması, Ankara’nın ise F-16’ları modernleştirmek ve yeni jetler satın alma paketinin engellenmesi için lobi yaptı.

MİÇOTAKİS’TEN F-35 AÇIKLAMASI

5. nesil savaş jeti F-35’lerden bir filo (yaklaşık 20 adet) alma süreci başlatacaklarını ifade eden Yunanistan Başbakanı, bu uçakların 2030’dan önce Yunan Hava Kuvvetleri envanterine dahil edilmesini istediklerini söyledi.

Miçotakis ayrıca; F-35 ve F-16 savaş uçaklarını üreten Lockheed Martin firmasının Yunanistan’da ortak yatırım yapmak için ilgili duyduğunu kaydetti.

LOCKHEED MARTİN’DEN F-35 AÇIKLAMASI

Defense News’e konuşan Lockheed Martin yetkilileri, yaptıkları açıklamada; Yunan hükümetinin taleplerine yeşil ışık yakarak; “Her türlü desteği vermeye hazırız” dedi:

“Yunan hükümetinin F-35 projesiyle ilgilenmesinden onur duyuyoruz. ABD hükümeti bünyesinde satın alma konusunda ihtiyaç duyulan her türlü desteği sağlayamaya hazırız.”ABD VE TÜRKİYE TARAFINDAN OLUMLU SİNYALLER GELMİŞTİ

Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına önayak olan bazı Kongre üyeleri, geçtimiz haftalarda yine Defence News’e konuşarak; Türkiye’ye F-16 satışının NATO ve ABD’nin güvenliğine hizmet edebileceğini ifade etmiş ve bu satışa onay verebileceklerini belirtilmişti.

BİDEN YÖNETİMİ TÜRKİYE’YE F-16 SATIŞINA EN BAŞINDAN BERİ SICAK BAKIYOR

Biden yönetiminin Türkiye’ye F-16 satışına sıcak baktığı biliniyor. Daha önce yapılan açıklamalarda bu dikkatle vurgulanırken; satışa onay verilmesi konusunda Kongre’ye mektup dahi gönderilmişti.

En son ABD Dışişleri Bakanı Blinken da Türkiye ve Hindistan gibi ülkelere askeri satış süreçlerini daha hızlı ve verimli hale getirmeleri gerektiğini belirterek Kongre’ye mesaj vermişti.

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Neslim Güngen ve İnanç Güngen’in ifadeleri ortaya çıktı

Neslim Güngen ve eşi İnanç Güngen operasyonuna dair yeni detaylar ortaya çıktı. Neslim Güngen ifadesinde, …

Bir yanıt yazın