ABD bu habere çok kızacak! Venezuela, Rus ödeme sistemi Mir’e dahil oluyor!

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesine yönelik ekonomik yaptırımların etkisinin azaltılması amacıyla Rus ödeme sistemi Mir’e dahil olacaklarını belirtti.
ABD ambargosu nedeniyle zor bir dönemden geçen Venezuela toparlanmaya başladı.

Bu kapsamda atılan adımlarla dünyanın en yüksek enflasyon oranına sahip ülkesi Venezuela’da, 1 Ekim 2021’de para biriminden altı sıfır atıldı.

Uzun yıllardır ekonomik ve siyasi ambargolara maruz kalan ülkede ekonominin, 7 yıllık küçülmenin ardından 13 Ocak’ta büyüdüğü duyuruldu.

Rusya ile ticaret işlemlerini kolaylaştırmak için yeni adım
Venezuela Merkez Bankası’nın, ulusal para birimi üzerinden Rusya ile ithalat ve ihracat işlemlerini kolaylaştırmak istediği belirtildi.

Venezuela Merkez Bankası Başkanı Calixto Jose Ortega Sanchez, 15 Haziran’daki açıklamasında, Venezuela bankaları ile Rus bankaları arasında finansal işlemlerin hızlandırılması için yeni teknolojik gelişmeleri takip ettiklerini bildirdi.

Yaşananların ardından Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro, katıldığı bir programda konuyla ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı.

Maduro duyurdu: Venezuela Merkez Bankası, Mir ödeme sistemine katılacağımızın müjdesini verdi
Maduro yaptığı konuşmada, Venezuela’nın maruz kaldığı haksız yaptırımlar karşısında uluslararası yeni ödeme sistemlerine katılmaya çalıştıklarını dile getirerek, “Venezuela Merkez Bankası, Rusya tarafından oluşturulan ve dünyanın birçok ülkesince kullanılan Mir ödeme sistemine katılacağımızın müjdesini verdi.” dedi.

“Yeni ödeme sistemleri üzerinde çalışıyoruz ve yeni dünyanın yeni para sistemleri var”
Yeni ödeme sistemlerinin yaptırımlara alternatif olduğunu vurgulayan Maduro, “Dünyada yeni ödeme sistemleri ortaya çıkıyor. Venezuela’ya acımasız ve canice yaptırımlar uygulandı, bizi finansal olarak dünyadan izole etmeye çalışıyorlar. Şimdi yeni ödeme sistemleri üzerinde çalışıyoruz ve yeni dünyanın yeni para sistemleri var.” diye konuştu.

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Fed faiz kararını açıkladı: Sabit tuttu

ABD Merkez Bankası, politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde …

Bir yanıt yazın