Putin’den Ukrayna gerilimiyle ilgili açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna gerilimiyle ilgili “Minsk Anlaşmaları artık yok, öldü. Ukrayna tepeden tırnağa silahlandırılmış durumda” dedi.

Rusya, Donetsk ve Lugansk’ın bağımsızlığını tanımasının ardından ABD, AB, NATO ve Almanya başta olmak üzere Avrupalı ülkelerinin tepkisiyle karşılaştı.

Rusya Parlementosu’nun da Putin’e Rus askerini yurtdışındaki operasyonlara gönderme yetkisi vermesi gerilimi daha da artırdı.

Konuyla ilgili basın açıklamasında bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Minsk Anlaşmaları artık yok, öldü” diyen Putin, şu ifadeleri kullandı:

“Ukrayna tepeden tırnağa silahlandırılmış durumda. Onlar için en iyi seçenek NATO’ya girme hedefinden vazgeçmek olacaktır.Ukrayna mutlaka silahsızlandırılmalı. NATO’ya girme hırsından vazgeçmeli. Şayet gerek duyulursa askerlerimizi Donbas’ta kullanırız.Donbas cumhuriyetlerini, anayasalarında belirtilen sınırlar içerisinde tanıdık. Donetsk ve Luhansk’daki anlaşmazlıkların müzakere yoluyla çözülmesini bekliyoruz. Şimdilik mümkün görünmese de gelecekte başarılı olacağız. Ama bu sorunun Ukrayna yönetimi ve Donetsk ve Lugansk yöneticileri arasında barışçıl şekilde çözüme kavuşturulmasını umuyoruz.”

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Miço’ya bir haller oluyor! Batı Trakya’da 4 Türk azınlık ilkokulunu kapattı!

Batı Trakya’da, öğrenci yetersizliği gerekçesiyle dört Türk azınlık ilkokulunun kapatılmasına karar verildi. Bu karar, bölgedeki …

Bir yanıt yazın