ABD: Çin ve Rusya’nın uzay filoları yüzde 70 arttı

ABD Savunma İstihbarat Ajansı (DIA) uzayda güvenlik raporunda, Çin ve Rusya’nın uzay filolarının 2019’dan bu yana yaklaşık yüzde 70 oranında büyüdüğü belirtildi.

Dünya’da birçok ülke uzaya uydu göndererek filo sayılarını artırmaya çalışırken yeni bir rapor gündeme geldi.

DIA, “2022 Uzayda Güvenlik Sınamaları” başlıklı raporu yayınladı.

“Çin ve Rusya’nın uydu filoları yüzde 200’den fazla arttı”

Raporda “2019-2021 arasında Çin ve Rusya’nın operasyonel uzay filoları yaklaşık yüzde 70 oranında büyüdü. Bu son ve devam eden büyüme, Çin ve Rusya’nın toplam uydu filolarını yüzde 200’den fazla artırdığı 2015-2018 dönemini takip ediyor.” ifadesi kullanıldı.

Her iki ülkenin uydu iletişimi (SATCOM), uzaktan algılama, navigasyon teknolojisi gibi alanlarda kapasitelerini modernize etmeye çalıştığına işaret edilen raporda, 2019’un başından bu yana, rakip uzay operasyonlarının da dünya çapında hız ve kapsam açısından büyüdüğü; Çin ve Rusya’nın uzayda karşı koyma kapasitelerinin de olgunlaşmaya devam ettiği ve yörünge tıkanıklığının arttığı belirtildi.

AA’nın haberine göre raporda, Çin ve Rusya’nın yanı sıra Kuzey Kore ve İran’ın da özellikle ABD açısından kaygı verici şekilde uzay çalışmaları yürüttüğüne işaret edildi.

Çin’in ve Rusya’nın uydu ve uzay aracı kapasitesine yönelik detaylı bilgiler içeren raporda şunlar kaydedildi:

“ABD’nin küresel liderliğinin altının oyulması hedefleniyor”

“Özellikle Çin ve Rusya, ABD’nin uzay tabanlı sistemlere olan bağımlılığını fırsat bilerek ABD’nin uzay alanındaki pozisyonuna meydan okumak için çeşitli araçlar geliştiriyor. Pekin ve Moskova, uzay konusunda yeni küresel normlar yaratma niyetiyle kendilerini lider uzay güçleri olarak konumlandırmaya çalışıyor. Uzay ve uzayda karşı koyma yeteneklerini kullanarak ABD’nin küresel liderliğinin altını oymayı hedefliyor. İran ve Kuzey Kore, uzay tabanlı iletişim ve navigasyonu engellemek veya etkilerini azaltmak için elektronik savaş kapasitelerini geliştirmeye devam edecek.”

Uyduların kullanım alanları

Uyduların birçok kullanım alanlarının bulunduğu ise bilinen bir gerçek.

İşte onlardan bazıları;

Haberleşme uyduları

Meteoroloji uyduları

Anti-uydu silah sistemleri

Astronomi uyduları

Biyouydular (Biosatellites)Minyatür uydularNavigasyon uydularıGözetleme uyduları (Reconnaissance satellites)Gözlem uyduları (Earth observation satellites)Güneş enerjisi uydularıUzay istasyonları

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Başkomutan Erdoğan, Bahçeli ve Özel ile birlikte Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde!

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden Erdoğan, …

Bir yanıt yazın