Bakan Murat Kurum tarih verdi! 11 ilde 21 bin 444 konut

Adıyaman’daki AFAD Merkezi’nde konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, “3 Mart itibarı ile 21 bin 244 konutun yapımını başlatmış oluyoruz.” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 25 gün geçti. 

Enkaz kaldırma çalışmalarının başladığı 11 şehirde yeni konutların temelleri atılıyor. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Adıyaman’da AFAD Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

Kurum, düzenlenen toplantının ardından yaptığı açıklamada, depremlerin ilk gününden itibaren çalışmaya başladıklarını, bölgeyi eski haline getirinceye kadar çalışmaları sürdüreceklerini söyledi.

Kurum burada, 12 bin bina için sözleşme imzalandığını ifade etti. 

3 Mart itibarıyla konutların başlayacağını duyurdu 

Yeni konutların tarihi hakkında bilgi veren Kurum, 3 Mart itibarıyla 11 ilde 21 bin 244 konutun yapımının başlayacağını duyurdu. 

Kurum’un yaptığı açıklamalardan satır başlıkları şu şekilde: 

Geçici barınma alanlarına yönelik sürecin devam ettiğini aktaran Kurum, bu çerçevede Adıyaman’daki konteyner kentlere ilave 3 bin bağımsız bölümden oluşan konteyner kentin kurulumunun sürdüğünü bildirdi. 

“Prefabrik yapılarımız kurulmaya başlandı”

Kurum şu ifadeleri kullandı: 

Temellerimiz atıldı, prefabrik yapılarımız kurulmaya başlandı. İnşallah 10-15 gün içerisinde etaplar halinde vatandaşlarımıza da teslimini gerçekleştirmeye başlayacağız.

“28 bin 547 binanın acil yıkılacak”

Hasar tespitlerine de tüm illerde devam edildiğini, Adıyaman’da yüzde 95 seviyesine gelindiğini ifade eden Kurum sözlerine şu şekilde devam etti: 

Tüm illerimizde hasar tespit durumu; 4 milyon 953 bin bağımsız bölümden oluşan 1 milyon 622 bin binada inceleme yapıldı. İçerisinde 604 bin 856 bağımsız bölüm olan 212 bin binanın yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunun tespitini yaptık.

Adıyaman genelinde ise 68 bin 12 bağımsız bölümden oluşan 28 bin 547 binanın acil yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkık olduğunun tespitini yaptık.

“3 Mart itibarıyla 11 ilimizde 21 bin 244 konutumuzun yapımını başlatmış oluyoruz”

Afet bölgesinde ilk etapta ihalesi yapılacak 319 bin konutun, mikro-bölgeleme, jeolojik ve zemin etüdü çalışmaları tamamlananların yapım sürecine başlanacağını aktaran Kurum, şöyle devam etti:

Adıyaman’ımızda da merkez İndere, Besni Eskiköy, Gölbaşı Yukarıçöplü mahallelerinde 47 bin 350 konut ve 13 bin 987 köy evi inşası yapacağız. Köylerimizde vatandaşımızın arazisi uygunsa arazisine, değilse oradaki hazine arazilerine veya mera arazilerine, oralar da uygun değilse en uygun zemindeki özel arazileri de kamulaştırmak suretiyle köylerimizin de ihyasını gerçekleştirmiş olacağız.

21 Şubat’tan bu yana, yani bir haftada Gaziantep’te 3 bin 377, Adıyaman’da 1161, Kilis’te 645, Adana’da 590, Hatay’da 1185, Kahramanmaraş’ta 3 bin 826, Şanlıurfa’da 897, Malatya’da 948, Osmaniye’de 152 olmak üzere 12 bin 781 konutumuzun sözleşmelerini imzalayarak yapım sürecini başlattık.

Martın ilk üç gününde toplam 8 bin 463 konutumuzun yapımını da başlatmış olacağız. 3 Mart itibarıyla 11 ilimizde 21 bin 244 konutumuzun yapımını başlatmış oluyoruz.

İnşallah önümüzdeki 2 ay içerisinde de 11 ilimizin tamamında 244 bin konutumuzun temellerini atacak, inşa süreçlerini hem merkezlerde hem de rezerv alanlarda, köylerde eş zamanlı bir şekilde yürüteceğiz.

Şehirlerin kültürüne uygun inşaa edilecek

Kurum, şehir merkezlerini de o şehrin kültürünü, dinamiklerini, sosyolojiyi, demografik yapıyı koruyarak en doğru zeminde inşa edeceklerini anlattı.

Sokaklarda yeniden ezan sesleri yükselecek 

Adıyaman’ı tarihi sokaklarıyla meydanlarıyla bahçeleriyle yeniden inşa edeceklerini, Ulu Cami başta olmak üzere yıkılan tüm camileri ivedilikle yenileyeceklerini dile getiren Kurum, bu camilerin minarelerinden yeniden ezan sesleri yükseleceğini anlattı.

Kurum şu şekilde konuştu: 

Adıyaman’ın diğer şehirlerle birlikte “bir hilal gibi” yükseleceğini dile getiren Kurum, “Biz ekibimizle Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde ilk andan itibaren sahadayız, ruhumuzla aklımızla gönlümüzle her şeyimizle buradayız.

Adıyaman’da evladını kaybetmiş annemizin artık evladı biziz. Annesini, babasını kaybetmiş yavrularımızın ailesi biziz.

 “Buralardan elimizi çekmeyeceğiz”

Hep birlikte birbirimize sahip çıkacağız. Her şeyimizden fedakarlık vereceğiz, ailemizden vereceğiz, işimizden vereceğiz ve afetzede kardeşlerimizle, Adıyaman dahil 11 ilimizde hayat normale dönene kadar, hüznün yerini mutluluğun aldığı sürece kadar buradan ayrılmayacağız, buralardan elimizi çekmeyeceğiz.

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

HSK, 4 bin 299 hakim ve savcının görev yerlerini değiştirdi!

2024 Adli ve İdari Yargı Kararnamesi yayınlandı. Buna göre 4 bin 9’u adli, 290’ı idari …

Bir yanıt yazın