İstanbul’da Kökünü Kurutma Operasyonu: 161 kişi gözaltına alındı

Kentte 175 kişiye yönelik düzenlenen 42’nci Kökünü Kurutma operasyonunda, adreslere kokain servisi yapan 24 taksi sürücüsü yakalandı.

Türkiye’nin uyuşturucu ile mücadelesi hız kesmeden devam ediyor.

Uyuşturucu ile mücadele kapsamında ülke genelinde “Kökünü Kurutma Operasyonu” başlatıldı.

Ekipler, bu kez İstanbul’da harekete geçti.

Sabah saatlerinde uyuşturucu satıcılarına yönelik yapılan 42’nci operasyonda da büyük bir başarı elde edildi.

Baskın, İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı 900 kişilik ekiple gerçekleşti. 

24 taksi sürücüsü kokain servisi yaptı 

Kolluk kuvvetleri tarafından kentin her iki yakasında belirlenen çok sayıda adrese yapılan eş zamanlı operasyonların detayları gün yüzüne çıktı.

Yakalanan ticari taksi sürücüleri ve moto kuryelerin, uyuşturucu servisini ticari taksiler ile taşımak ve kuryelik yapmakla suçlanıyor.

Operasyonda adreslere kokain servisi yapan 24 taksi sürücüsü, araçlarıyla birlikte yakalandı. 

“Toplam 266 kişi gözaltına alınmış oldu”

Operasyonun ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bilgilendirmelerde bulundu.

Bakan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

Yaklaşık 16 aydır İstanbul Emniyet Müdürlüğü’müz ve İstanbul’daki 2 başsavcılığımızla yürütülen bir operasyonun neticelenmesi için yaklaşık 16 aydır hem teknik takip ve izlemeler gerçekleştirildi ve böylece bu sabah itibariyle saat 04.00’te arkadaşlarımızı, narkotik ekiplerimizi, kahramanlarımızı yola çıkardık. 900 personelimiz hedef 175 kişiydi ve 16 aydır yapılan ara yakalamalarda toplam 106 kişi de, gözaltına alındı ve bunların önemli bir bölümü de tutuklanmıştı. Sabah 175 kişi için 42. Kökünü kurutma operasyonunda 161 kişi gözaltına alındı.

Bu operasyonun özelliği şu; İstanbul’da kokain dağıtımını yapan ekip 60 taksi, 35 moto kurye ile birlikte neredeyse eve servis diyebileceğimiz bir şebekenin bunlar dağıtıcıları. Biraz önce söylediğim gibi 16 ay içerisinde hem ara yakalamalar yapıldı hem de bu sabah itibariyle 161 kişi, toplam 266 kişi bu operasyonla ilgili gözaltına alınmış oldu. Geri kalan 14 kişinin de arama çalışmaları devam etmektedir.

“Çocuklarımızın uyuşturucuyla mücadele noktasında hep birlikteyiz”

Bu operasyonda tüm teknik takipleri ile titiz bir çalışma yürütüldüğünü ifade eden Bakan Soylu, sözlerine şöyle devam etti:

Hem başsavcılıklarımıza hem İstanbul Valiliğimize, İstanbul Emniyet Müdürlüğümüze, narkotik ekiplerimize her birine ayrı ayrı şükranlarımızı sunuyoruz. Çünkü tüm görüntüleriyle, tüm teknik takipleriyle çok titiz bir çalışma. Tamamen şebekenin nasıl çalıştığını ve İstanbul’u nasıl zehirlemeye çalıştığını hem tespit eden hem delillendiren çok titiz bir çalışma gerçekleştirdiler.

Buradan İstanbul halkına da şunu söylemek isterim, evet deprem bölgesindeyiz, oradaki güvenlik güçlerimizin sayısı biraz daha fazla bu da doğru hem güvenliği temin etmek için ama Türkiye’deki devletin üzerindeki hiçbir sorumluluğu eksiltmeden, aksatmadan görevlerimize ve sorumluluğumuza suç ve suçluyla mücadele, terörden uyuşturucuya kadar asayişe kadar bütün suçlarla mücadelede hem inancımızla hem milletimize olan sadakatimizle hem de kararlı anlayışımızla devam ediyoruz.

Özellikle annelere şunu ifade etmek istiyorum; gençlerimizin, çocuklarımızın uyuşturucuyla mücadele noktasında hep birlikteyiz. Onların geleceğini çalmak isteyenlere ve karartmak isteyenlere asla müsaade etmeyeceğiz ve bu mücadeleyi de hep birlikte başaracağız.

Ele geçirilen ürünler sergilendi

Operasyonda el konulan ticari araçlar ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün avlusunda sergilendi.

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

HSK, 4 bin 299 hakim ve savcının görev yerlerini değiştirdi!

2024 Adli ve İdari Yargı Kararnamesi yayınlandı. Buna göre 4 bin 9’u adli, 290’ı idari …

Bir yanıt yazın