Emekli zammı ne kadar olacak? EYT’liye de çifte müjde var!

Emeklilik için başvuran yaklaşık 1.8 milyon EYT’linin büyük kısmının işlemleri tamamlandı. Kalanların işlemleri de birkaç hafta için de tamamlanmış olacak. Bu EYT’liler hem iki ikramiye alırken hem de temmuz artışından yararlanacak. Peki emekli zammı ne kadar olacak? İşte haberin detayları…
Emekli zammı temmuz ayında refah payı ile belirlenecek. Bunun yanında Mart ayından bu yana emeklilik için başvuran 1,8 milyondan fazla EYT’liden 1 milyondan fazlasının işlemleri tamamlandı. Kalanların işlemleri de birkaç hafta için de tamamlanmış olacak. Yüz binlerce vatandaş çifte ödeme alacak. İşte ayrıntılar…

Emeklilik için başvuran EYT’liler işlemleri bittiğinde geçen süredeki tüm ödemeleri toplu olarak alabiliyor. Böylece parasal anlamda bir hak kaybı yaşamıyorlar. Örneğin Mart ayında başvuran bir EYT’liye Nisan ayından itibaren biriken tüm ödemeler toplu olarak yapılıyor. Emekli aylıkları başvurulan aydan sonraki ay başından itibaren hesaplanmaya başlıyor.

ÇİFT ÖDEME ALACAKLAR

EYT’liler açısından aylık dışında bir başka ödeme ise bayram ikramiyeleri oldu. Nisan ayında Ramazan bayramı ikramiyesi emeklilere ödenirken Haziran ayında da Kurban bayramı ikramiyesi ödenecek.

Emekliler bu ikramiyeleri alırken başvuru tarihine göre bazı EYT’liler her iki ödemeyi bazıları ise sadece Kurban bayramı ikramiyesini alabilecekler.

31 Mart’a kadar emekli aylığı başvurusu yapmış olanlar, işlemleri tamamlanır tamamlanmaz geçtiğimiz ay verilen 2 bin lira tutarındaki Ramazan Bayramı ikramiyesini de alacak. Yani bayram ikramiyesini kaçırmış olmayacaklar. Bu kişilere Haziran ayında da Kurban Bayramı ikramiyesi verilecek.

Yani bu yılki iki bayram ikramiyesinden de faydalanmış olacaklar. Nisan ve Mayıs ayında emeklilik başvurusu yapanlar ise Kurban Bayramı ikramiyesinden yararlanacak.

EMEKLİ TEMMUZ ZAMMI TÜM EYT’LİLERE YANSITILACAK

Bu arada EYT’liler bir yandan maaşlarını alırken bir yandan da diğer emekliler gibi Temmuz’daki enflasyon artışı ve refah payından da yararlanacak. Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında başvurusunu yapan tüm EYT’lilerin aylıkları Temmuz ayında diğer emekliler gibi artıştan faydalanacak.

EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Bu tarihten itibaren başvurusunu yapanlar, yani Temmuz ve sonrasında başvurup Ağustos ve sonrasında maaşı hesaplananlar açısından da zam konusunda bir kayıp olmayacak. Onların aylık hesaplamalarına da Ocak ve Temmuz aylarında ortaya çıkan enflasyon ve yapılan artışlar katılacak.

Merkez Bankası’nın enflasyon beklenti anketi ve ekonomistlerin beklentisine göre; SSK ve Bağ-Kur emeklisi için doğrudan belirleyici olacak 6 aylık enflasyon oranının yüzde 20-23 arasında olması bekleniyor. Bu rakama Başkan Erdoğan’ın müjdesini verdiği refah payı eklenecek.

Kamu işçisine verilen yüzde 45 zam ve en düşük emekli maaşının net 22 bin TL’ye yükselecek olması burada emekliler için de referans değer olacak.

Temmuzda emekliler için kademeli zam formülü üzerinde çalışılıyor.

AVANS İMKANI VAR

Bu arada başvurusunu yapmış ancak henüz aylığı bağlanmamış EYT’liler açısından bir avans alma imkanı da bulunuyor. SGK’nın 2018 yılında çıkardığı bir genelgeye göre başvurusunun üzerinden 90 gün geçmesine rağmen henüz aylığı bağlanmayan emeklilere üç asgari ücret tutarında avans ödeniyor.

Yani 3 Mart’ta başvuran bir EYT’linin 3 Haziran itibariyle henüz maaşı bağlanmamışsa SGK’ya bir dilekçe ile başvurarak 25.500 TL (üç asgari ücret) tutarındaki avansını alabilir. Bu alınan avans daha sonraki maaşlarından taksitler halinde ve faizsiz olarak kesiliyor.

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Fed faiz kararını açıkladı: Sabit tuttu

ABD Merkez Bankası, politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde …

Bir yanıt yazın