ECB faizi 400 baz puan artırdı! Avrupa ekonomisi karamsar! İşten çıkartmalar artıyor

Avrupa’da maliyetleri düşürmek için işten çıkartmalar çeşitli sektörlerde devam ediyor. Kıtadaki işten çıkarma dalgası en az 140 bin kişiyi etkiledi.
Dünyada enflasyonu düşürmek için merkez bankaları faiz kararı alırken, alacakları kararın ne olacağı kesinlik kazanmadığı için artan belirsizlik şirketlerin işten çıkartma yapmasına neden oluyor.

Merkez bankalarının faiz kararları enflasyonu düşürmekte etkin olamıyor.

Rusya-Ukrayna savaşı da belirsizliği artıran başka bir etmen olarak dikkati çekiyor.

Teknoloji ve telekomünikasyon sektörü işten çıkartmalarda başı çekiyor
Avrupa’da, teknoloji ve telekomünikasyon sektörü 105 bin kişiyi etkileyen işten çıkarma kararlarıyla başı çekerken, otomotiv, perakende ve sanayi sektörlerinde de istihdam azaltımına yönelik kararlar artıyor.

140 bin kişi etkilendi
Telekomünikasyon, bilgi teknolojileri, otomotiv ve perakende sektörleri başta olmak üzere bu yıl başından beri hızlanan işten çıkarma dalgası en az 140 bin kişiyi etkiledi.

ECB faizi 400 baz puan artırdı
Avrupa Merkez Bankası’nın, (ECB) ekonomide resesyon beklentisine karşın Temmuz 2022’den beri faiz oranlarını toplam 400 baz puan artırarak en hızlı sıkılaştırma adımını atmış olması dikkati çekiyor.

Böylece Euro Bölgesi’nde geçen ay yüzde 6,1 olan enflasyonun daha da artmasına tepki verdi.

İngiltere Merkez Bankası faizi 12’nci kez artırdı
İngiltere Merkez Bankası ise Aralık 2021’den beri devam eden sıkılaşma politikasıyla faiz oranlarını üst üste 12’nci kez artırdı ve yüzde 4,50’ye çıkardı.

İngiltere’de enflasyon ise yıllık bazda marttaki yüzde 10,1 seviyesinden nisanda yüzde 8,7 inmesine rağmen inatçı kalmaya devam ediyor.

İşten çıkartılanların sayısı
Teknoloji, kimya, banka imalat ve otomotiv sektörleri başta olmak üzere bu yıl başından beri neredeyse tüm sektörlere yayılan işten çıkarmalara son olarak İsveç merkezli Autoliv’in, Finlandiyalı kağıt ve ambalaj üreticisi Stora Enso’da görüldüb

Teknoloji ve telekomünikasyon sektörü
İngiltere merkezli telekomünikasyon şirketi Vodafone, geçen hafta, gelecek 3 yılda maliyetlerini azaltmak ve büyümeyi hızlandırmak için 11 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Vodafone’un dünya çapında yaklaşık 104 bin çalışanı bulunuyor. Vodafone, martta, İtalya’da 1000, Almanya’da yaklaşık 1300 kişiyi işten çıkarma planı olduğunu duyurmuştu.

Vodafone’un kararını yine İngiltere merkezli telekomünikasyon şirketi BT izledi. BT, dijitalleşmenin artışıyla operasyonlarında daha az iş gücüne ihtiyaç duyulması ve maliyetleri düşürmek gibi nedenlerle 2030’a kadar 40 bin ila 55 bin çalışanıyla yollarını ayıracağını duyurdu. İngiliz telekomünikasyon devinin toplam istihdamı 2030 itibarıyla mevcut 130 bin seviyesinden 75 bin ila 90 bine düşecek. Bu düşüş, şirketin toplam iş gücünün yüzde 40’ından fazlasını kesmesi anlamına geliyor.

Telekom Italia’nın ise gönüllü bir erken emeklilik programı aracılığıyla İtalya’da 2 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığı kaydedildi.

İsveçli telekom ekipmanı üreticisi Ericsson, maliyetleri düşürme planının bir parçası olarak dünya çapında 8 bin 500 kişilik istihdam azaltımına gideceğini bildirdi.

İsviçreli bilgisayar aksesuarları üreticisi Logitech, martta 300 kişinin işine son verme kararı aldı.

Finlandiyalı telekom ekipmanı üreticisi Nokia, 3 Mayıs’ta 208 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

İrlanda-ABD ortaklı bilgi teknolojileri firması Accenture, mart sonunda küresel ekonomiye ilişkin endişeler nedeniyle 19 bin kişinin işine son verme kararı aldı.

Alman yazılım firması SAP, ocak sonunda maliyetlerini düşürmek ve bulut işine odaklanmak için küresel iş gücünün yüzde 2,5’ini oluşturan 3 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

Hollanda merkezli Philips, ocak sonunda solunum cihazlarının büyük çapta geri çağrılmasının ardından düşen satışları dengelemek için 6 bin kişiyi işten çıkarma planlarını duyurdu.

Otomotiv sektörü
Vauxhall, Peugeot, Citroen, Fiat, DS, Jeep, Alfa Romeo, Maserati, Abarth and Fiat Professional markalarını bünyesinde barındıran otomotiv üreticisi Stellantis, İtalya operasyonlarında gönüllü işten çıkarmalar yoluyla 2 bin işçiyi işten çıkarmak için şubatta sendikalarla anlaştı.

İsveçli grup Volvo martta Avrupa’daki otobüs üretim operasyonunu yeniden yapılandırarak 1600 kişinin işine son verileceğini açıkladı.

Volvo Cars ise bu ay başında İsveç’te 1.300 kişilik ek işten çıkarma kararını duyurdu. Bu rakam, firmanın ana vatanındaki iş gücünün yüzde 6’sını oluşturuyor.

İtalyan otomotiv parça üreticisi Marelli, mart sonunda sendikalarla 400 kişiyi işten çıkarmak üzere anlaştığını açıkladı.

İngiliz elektrikli araç üreticisi Arrival, maliyetlerini azaltmak için istihdamının yarısını oluşturan 800 kişinin işine son verilmesini kararlaştırdı.

Alman otomotiv ve sanayi tedarikçisi Schaeffler ise yeniden yapılanma sürecinde 2026’ya kadar 1.300 kişinin daha işine son verileceğini duyurdu.

Dünyanın önde gelen emniyet kemeri ve hava yastığı üreticisi İsveç merkezli Autoliv, artan maliyetler nedeniyle Avrupa’da birçok fabrikayı kapatma ve 2025’e kadar yaklaşık 8 bin çalışanını işten çıkarma kararı aldı.

Avrupalı otomotiv şirketlerinin açıkladıkları karara göre, sektördeki işten çıkarmalar toplamda 15 bin 400 kişiyi aşacak.

Perakende, gıda ve tüketici ürünleri sektörü
İngiliz yemek dağıtım şirketi Deliveroo, iş gücünün yüzde 9’unu oluşturan 350 kişiyi işten çıkaracağını bildirdi.

İngiliz süpermarket grubu Sainsbury’s, şubat sonunda açıkladığı yaklaşık 2 bin kişinin istihdamını etkileyecek yeniden yapılanma planının hemen ardından 300 kişinin işten çıkarılacağını duyurdu.

Merkezi İngiltere’de bulunan çevrim içi yemek ve teslimat şirketi Just Eat, mart sonunda, 1.700’ü kurye ve 170’i ofis çalışanı olmak üzere toplam 1870 çalışanıyla yollarını ayırma kararı aldı.

Alman çevrim içi moda perakendecisi Zalando, şubatta, “zorlaşan ekonomik koşulları” gerekçe göstererek şirket genelinde yüzlerce kişinin işten çıkarılacağını belirtti.

Alman gözlük perakendecisi Fielmann, martta, 2025’e kadar yüzlerce kişiyi işten çıkarmayı planladığını bildirdi.

Sanayi, kimya ve mühendislik sektörü
İngiliz siber güvenlik firması Sophos, ocakta küresel çapta 450 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Alman tüketici ürünleri şirketi Henkel de artan maliyetler ve düşük taleple mücadele etmek için 2 bin kişiyi işten çıkardı.

İngiliz perakende zinciri Wilko’nun, 400 kişinin işine son vermeyi planladığı kaydedildi.

Finlandiyalı asansör üreticisi Kone de ocakta personel sayısını ülkesindeki 150 kişi dahil olmak üzere 1.000 kişi azaltacağını açıkladı.

İsveçli çelik üreticisi, inşaat sektöründeki zayıf talep nedeniyle Finlandiya’daki yaklaşık 4 bin 700 çalışanından 850’sinin işine son verilmesi için görüşmeler yaptığını açıkladı.

Çin’e satılan British Steel, şubat sonunda İngiltere’nin kuzeyindeki kok fırınlarının planlı olarak kapatılacağını açıkladıktan sonra 260 kişiyi işten çıkarabileceğini duyurdu.

Alman kimya şirketi BASF, artan maliyetler nedeniyle kazancının daha fazla düşeceği uyarısında bulunarak 2 bin 600 kişinin işine son verileceğini bildirdi.

Alman özel kimyasallar üreticisi Evonik, nisanda 200 kişilik işten çıkarma planı açıkladı.

Rüzgar türbini üreticisi Siemens Gamesa, geçen yıl karlılığa geri dönme planı kapsamında 2025’e kadar 2 bin 900 kişiyi işten çıkarmayı planladığını bildirdi. Bu istihdam azaltımının 1.900’ünün Avrupa’da yapılması planlanıyor.

İspanyol ilaç firması Grifols, yıllık yaklaşık 400 milyon euro tasarruf sağlamayı amaçladığı strateji revizyonu kapsamında 2 bin 300 çalışanın işine son verme kararı aldı.

İngiliz müteahhitlik firması Taylor Wimpey, ocakta, maliyetleri sınırlamak için işten çıkarma yapmayı düşündüğünü bildirdi ancak sayı belirtmedi.

İsveçli mühendislik grubu Alfa Laval, geçen yıl artan maliyetlerin denizcilik işini olumsuz etkilemesinin ardından yaklaşık 500 çalışanını işten çıkaracak yeniden yapılanma programını açıkladı.

İsveçli bahçe ekipmanı ve aletleri üreticisi Husqvarna ise yeniden yapılanmaya giderek 1.000 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

İngiliz ev inşa şirketi Vistry Group’un da 200 çalışanını işten çıkarabileceği belirtildi.

Finlandiyalı kağıt ve ambalaj üreticisi Stora Enso, Avrupa’daki dört tesisini kapatmayı ve 1.150 çalışanını işten çıkarmayı planladığını duyurdu.

Sanayi, kimya ve mühendislik sektörlerinde açıklanan işten çıkarma kararlarıyla Avrupa’da yaklaşık 16 bin kişilik istihdam kaybı yaşanacak.

Bankacılık sektörü
Yüksek faiz oranları sonrasında krizlerin yaşandığı Avrupa bankacılık sektöründe şu ana kadar açıklanan işten çıkarma kararlarından 900 çalışan etkileniyor.

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank da 27 Nisan’da, gelecek birkaç yıl içinde maliyetlerini 500 milyon avro azaltmak amacıyla 800 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

İngiliz Standard Chartered bankasının Londra, Singapur ve Hong Kong ofislerinde 100 kişinin işine son vermeyi planladığı İngiliz medyasında yer aldı.

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

HSK, 4 bin 299 hakim ve savcının görev yerlerini değiştirdi!

2024 Adli ve İdari Yargı Kararnamesi yayınlandı. Buna göre 4 bin 9’u adli, 290’ı idari …

Bir yanıt yazın