Biden’dan,Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin flaş açıklama!

CNN’e mülakat veren ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye’nin F-16 modernizasyonu talebi ve Yunanistan’la ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı.
Geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye F-16 satışı konusunda yeşil ışık yakarak olumlu yöndeki fikrinin değişmediğini ancak ABD Kongresi’nden onay alması gerektiğini aktaran ABD Başkanı Joe Biden’ın bunun için için formül arayışında olduğu iddia edilmişti.

Biden, CNN’den Fareed Zakaria’ya verdiği mülakatta bu konuya ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin ve Yunanistan’ın F-16 modernizasyonu talebine işaret eden Biden, “Türkiye, F-16’ların modernizasyonunu istiyor. Ayrıca Yunanistan Başbakanı (Kiryakos Miçotakis) da yardım istiyor. Ben, açıkçası Türkiye ve Yunanistan’ı askeri kapasite açısından güçlendirdiğimiz ve İsveç’i NATO’ya kabul ettiğimiz bir konsorsiyum oluşturmaya çalışıyorum. Ancak bu süreç henüz bitmedi” ifadelerini kullandı.

Biden ayrıca İsveç’in NATO üyelik başvurusuna da değinerek bu ülkenin ittifaka en yakın zamanda katılacağına inandığını söyledi.

Erdoğan ile yüz yüze görüşecek
ABD Başkanı Biden, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta 10-12 Temmuz tarihlerinde icra edilecek NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirecek.

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

HSK, 4 bin 299 hakim ve savcının görev yerlerini değiştirdi!

2024 Adli ve İdari Yargı Kararnamesi yayınlandı. Buna göre 4 bin 9’u adli, 290’ı idari …

Bir yanıt yazın