Hatay’da yerleşim yerine yakın orman yangını

Belen’de yerleşim yerine yakın bir bölgede başlayarak birkaç eve sıçrayan orman yangınına havadan ve karadan müdahale ediliyor. Alevlerin yaklaştığı evler ise tahliye edilmeye devam ediyor.
Türkiye’de orman yangınlarının ardı arkası kesilmiyor…

Yaz sıcaklarıyla birlikte yangın korkuları da başladı.

Bu kez de yangının adresi Hatay oldu.

Depremin ardından yeniden hayata tutunmaya çalışan kentti bu kez de orman yangını etkiledi.

Hatay’ın Belen ilçesinde, yerleşim yerine yakın bir bölge olan Soğukoluk Yaylası’nda Derebahçe Mahallesi’nde ormanlık alanda çıkan yangın bir anda büyüdü.

Dumanların yükseldiğini gören mahallelinin ihbarı üzerine bölgeye Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait çok sayıda yangın söndürme ekibi sevk edildi.

Havadan karadan müdahale
Alevlerin bölgedeki yerleşim yerlerine doğru yaklaştığı görüldü.

Yangının haber verilmesi üzerine olay yerine gelen orman ekipleri havadan ve karadan müdahaleye başladı.

Yerleşim yerine yakın bölgede çıkan ve birkaç eve sıçrayan yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

Yangını söndürme çalışmaları devam ederken, bölge halkı da ekiplerin amansız mücadelesini yüksek bir noktadan çaresizlik içerisinde takip ediyor.

“Mevkideki yerleşim yerlerindeki vatandaşlarımızı tahliye ettik”
Hatay Valisi Mustafa Masatlı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

Soğuoluk mevkisinde çıkan orman yangınına havadan ve karadan ekiplerimiz müdahale ediyor, çevre illerden destek ekipleri de istedik. Mevkideki yerleşim yerlerindeki vatandaşlarımızı tahliye ettik.

“Tahliyeler sürüyor”
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

“Tarım ve Orman Bakanlığımızın Hatay Belen’de başlayan orman yangınını söndürme çalışmaları yoğun biçimde devam etmektedir. Hatay Valiliğimiz, AFAD ve güvenlik birimlerimizce Müftüler, Soğukoluk ve Benlidere mahallelerimizde riskli olan yerlerden başlayarak tedbir amaçlı vatandaşlarımızın tahliyeleri devam etmektedir. Yangının çıkış nedeniyle ilgili inceleme derhal başlatılmıştır.”

“9 uçak, 21 helikopter, 59 arazöz ve 375 personel sevk edildi”
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ise konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Hatay Belen’deki orman yangınına 9 uçak, 21 helikopter, 59 arazöz ve 375 personel sevk edildi. Ekiplerimizin havadan ve karadan etkin müdahalesi aralıksız sürüyor.

“Can kaybımız yok, 4 araç 7 konut maalesef zarar gördü”
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, yangının yer yer büyüdüğünü ifade ederek şunları aktardı:

“Saat 13.30 gibi Derebahçe ve Armutçuk arasında bir sazlık alanda çıkan yangın kontrol altına alınmak üzereyken gittikçe büyüyerek Nergislik, Soğukoluk ve Müftüler mevkiinden Yapraklı’ya kadar uzandı. Havadan helikopterler müdahale etti. Karadan da hem HBB ekiplerimiz, Orman Bölge Müdürlüğü, jandarma ve AFAD ekipleri müdahale etti. Can kaybımız yok, 4 araç 7 konut maalesef zarar gördü. Bunun dışında ormanda tabii ki birçok canlıyı kaybettik. Ama insanlarımızla ilgili bir sıkıntımız olmadı. Yaklaşık 250 hektarlık alanda yangın maalesef ormanımıza zarar vermiş gibi görünmekte”

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

HSK, 4 bin 299 hakim ve savcının görev yerlerini değiştirdi!

2024 Adli ve İdari Yargı Kararnamesi yayınlandı. Buna göre 4 bin 9’u adli, 290’ı idari …

Bir yanıt yazın