Reis, Suud’la 5 yeni anlaşma imzaladı!

Körfez turu kapsamında ilk olarak Suudi Arabistan’a ulaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada Muhammed Bin Selman tarafından karşılandı. Yapılan heyetler arası görüşmenin ardından iki ülke arasında 5 yeni anlaşmaya varıldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim zaferi sonrası çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta NATO Zirvesi’ne katılan Erdoğan, 2 gün süren yoğun görüşmelerin ardından yurda dönüş yaptı.

Son olarak dün de Körfez ülkelerini ziyaret etmek için yola çıktı.

İlk durak Suudi Arabistan
Burada yoğun bir diplomasi trafiği yürütecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk durağı Suudi Arabistan oldu.

Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman tarafından resmi törenle karşılandı.

Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Selman heyetler arası görüşmeye geçti.

Görüşmede doğrudan yatırım, savunma sanayii, enerji, savunma ve iletişim alanlarındaki adımlar ele alındı.

Suud’la 5 yeni anlaşma
Gerçekleşen heyetler arası görüşmelerin ardından anlaşmalara imza atıldı.

İşte iki ülke arasında yapılan 5 anlaşma…

  • Türkiye Cumhuriyeti ile Suudi Arabistan Krallığı arasında Doğrudan Yatırımın Teşvik Edilmesi Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu ile Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid Al-Falih tarafından imzalandı.
  • Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Suudi Arabistan Krallığı Enformasyon Bakanlığı Arasında İletişim Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptına, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Suudi Arabistan Medya Bakanı Salman bin Yusuf Al-Dawsari imza attı.
  • Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı ile Suudi Arabistan Krallığı Savunma Bakanlığı Arasında İşbirliğine İlişkin Uygulama Planı, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ileSuudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman Al-Suud tarafından imzalandı.
  • Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Suudi Arabistan Krallığı Enerji Bakanlığı arasındaki Enerji Alanında Mutabakat Zaptı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman Al-Suud tarafından imzalandı.
  • Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile Baykar Arasında İşbirliği Sözleşmesi’nde Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Halid Bin Hüseyin El Bayari’nin imzaları yer aldı.

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Güneyimizde bize komşu olan İsrail, Suriye’de toprak işgaline başladı!

İsrail, yıllar önce Filistin’i milim milim ele geçirdiği “arazi toplama” formülünü Suriye’nin kuzeyi için de …

Bir yanıt yazın