Macron’un işi zor!… Fransa’da seçimler 2. tura kaldı!

Fransa’da cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu sandık çıkış anketlerine göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Marine Le Pen ikinci tura kaldı.
Ülkede 12 adayın yarıştığı cumhurbaşkanı seçiminin ilk tur oylaması, yerel saatle 20.00’de sona erdi.
Kamu yayıncısı France Info, Le Monde ve France 24’ün hazırlattığı sandık çıkışı anketine göre hiçbir aday, cumhurbaşkanı seçilebilmek için ilk turda gerekli yüzde 50 salt çoğunluğu elde edemedi.
İLK TUR SEÇİM SONUÇLARI
Buna göre, Macron oyların yüzde 28,1’sini alarak seçimin ilk turundan birinci çıktı. Le Pen de yüzde 23,3 ile ikinci oldu.
Aşırı solcu aday Jean-Luc Melenchon yüzde 20,1, aşırı sağcı Eric Zemmour yüzde 7,2 ve merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisinin adayı Valerie Pecresse yüzde 5 oy aldı.
Yeşiller Partisinin Başkanı ve Avrupa Parlamentosu milletvekili Yannick Jadot yüzde 4,4 ve Sosyalist Partisinin (PS) adayı Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo da yüzde 2,1 oyda kaldı.
MACRON VE LE PEN YARIŞACAK
İlk turda ilk iki sırayı alan Macron ve Le Pen, 24 Nisan’da düzenlenecek ikinci tur oylamada yarışacak.
İlk tur seçimin resmi sonuçları Anayasa Mahkemesi tarafından 13 Nisan’da açıklanacak.
İkinci turda kazanan aday, 13 Mayıs’a kadar görevini devralacak.
Macron ve Le Pen, 2017’de de cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunu ilk iki sırada bitiren adaylar olmuştu.
İkinci turda yüzde 66,1 oy alan Macron cumhurbaşkanı seçilmişti.
SEÇİMLERE KATILIM ORANLARI
Yaklaşık 48,7 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, yerel saatle 17.00 itibariyle seçime katılım oranı yüzde 65 oldu. Son seçimlerdeki katılım oranı yüzde 69,42 olarak kayıtlara geçmişti.
DÖRT ADAYDAN ‘MACRON’A OY VERİN ÇAĞRISI
Yeşiller Partisi’nin (EELV) Başkanı ve 2009’dan bu yana Avrupa Parlamentosunda (AP) milletvekili Yannick Jadot, merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi’nin (LR) adayı ve başkent Paris’in de içinde bulunduğu İle-de-France bölgesinin başkanı Valerie Pecresse, merkez sol Sosyalist Parti’nin (PS) adayı Paris Belediye Başkanı Anne Hildago, Komünist Parti’nin (PCF) Genel Sekreteri Fabien Roussel ise ikinci turda ‘Macron’a oy verin’ çağrısında bulundu.
Pecresse yaptığı açıklamada, “Marine Le Pen’in iktidara gelmesini ve bunun doğuracağı kaosu önlemek için vicdanımla Emmanuel Macron’a oy vereceğim” dedi.
Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin (LFİ) lideri Jean Luc Melenchon ve Yeni Antikapitalist Partinin (NPA) Sözcüsü Philippe Poutou ise, Macron’a oy verilmesi için açıkça çağrıda bulunmadı. Poutou, “Aşırı sağa tek bir oy gitmemeli” ifadelerini kullanırken, Melenchon ise yaptığı açıklamada, “Le Pen’e tek bir oy vermemeliyiz” dedi.
Zemmour’dan ‘Le Pen’e oy verin’ çağrısı
Aşırı sağcı ve nefret söylemleriyle gündemde olan Yeniden Fetih (Reconquete) Partisi lideri Eric Zemmour ikinci turda seçmenlerini Le Pen’e oy vermeye çağırdı.
Milletvekili Nicolas Dupont-Aignan da, seçmenleri Le Pen’e oy vermeye çağırarak, “Le Pen’e oy vereceğim ve oy vermeye çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Neslim Güngen ve İnanç Güngen’in ifadeleri ortaya çıktı

Neslim Güngen ve eşi İnanç Güngen operasyonuna dair yeni detaylar ortaya çıktı. Neslim Güngen ifadesinde, …

Bir yanıt yazın