Kahramanmaraş’ta toplu mezara dönen Ebrar Sitesi müteahhidi aranıyor

12 bloktan oluşan Ebrar Sitesi’nde 8 blok yıkıldı. Her biri 8 kattan oluşan binalarda yaşayan 250’yi aşkın vatandaşımız enkazda can verdi. Bu ölüm sitesini inşa eden müteahhit Tevfik Tepebaşı’nın bulunmasını isteyen Uğur Dündar, tweet paylaştı.

Kahramanmaraş merkezli büyük felaketin acı bilançosu her geçen gün ağırlaşıyor.

Şu ana dek 35 bini aşkın vatandaşımız enkaz altında can verirken, 11 afet bölgesinde çalışma sürüyor.

Büyük depreme dayanıksız şekilde inşa edilen binalar, vatandaşlara mezar oldu.

“Ölüm sitesi” olarak adlandırılan binalar listesinin baş sıralarında ise Ebrar Sitesi yerini aldı.

12 bloktan 8’i yıkıldı ölü sayısı 250’yi aştı

Kahramanmaraş’ın Şazibey Mahallesi İsa Yusuf Alptekin Bulvarı’ndaki Ebrar Sitesi’nin her biri 8 katlı olan 12 bloğundan 8’i de depremde yıkıldı, 4’ü ise ağır hasar aldı.

Enkazında arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğü sitede, şu ana kadar ölenlerin sayısı 250’yi geçti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da 4 gün önce düzenlediği basın toplantısında depremin boyutunu anlatırken Ebrar Sitesi’ni örnek gösterdi.

“Elazığ’da kaybettiklerimizin 6 katı”

Elazığ’da 2020 yılında meydana gelen 41 kişinin yaşamını yitirdiği depremle karşılaştırma yapan Bakan Soylu, “Sadece Ebrar Sitesi’nde kaybettiklerimizin sayısı Elazığ’da kaybettiklerimizin sayısın 6 katı kadardır.” ifadesini kullandı.

Ebrar Sitesi’nde yaşayan eşi ve 2 çocuğu ile birlikte ayakta kalan binadan sağ çıkan Fatih Nar, deprem anında yıkılan binaları gördüğünü ve şoka girdiğini anlattı.

“Binadan indiğimde her yer yerle bir olmuştu”

Yatakta olduğunu belirten Nar, şu ifadeleri kullandı;

“Deprem başladığında ben yataktaydım şoka girdim. Bina sallanıyor duvarlar yıkılıyordu. Sonra evlatlarımdan birinin sesini duydum, baba diye bağırınca kendime geldim. Ve gittiğimde 2 evladım da odanın ortasında oturuyorlardı. Balkona çıktım yan ve karşıdaki binaların yıkıldığını gördüm, ortalık toz dumandı. Çocuklarımı alıp binadan inmeye başladım. İnerken binaların yıkıldığını gördüm. Bina yıkıla yıkıla inmeyi başardık. 4’üncü kattan bir komşumuz balkondan atlayarak belini kırdı. Binadan indiğimizde zaten her yer, yerle bir olmuştu.

“Deprem bitmeden binalar yıkılmaya başlamıştı”

Rabbim bir daha yaşatmasın. Ebrar Sitesi’nde her bir kat 4 daireden oluşuyor. Büyük bloklar. En çok hasarı olan zaten bu bloklar oldu. Yani depreme hiç dayanmadı. Deprem başladı henüz bitmeden binalar yıkılmaya başlamıştı zaten. Deprem bittiğinde de binaların tamamını yıkılmış olarak gördük.

Yani binalar sağlam veya değil konusunda depremle ilgili bir bilgi verilmedi fakat şöyle bir söylem vardı. Ebrar Sitesi’nin çok dayanıklı olduğu, çok sağlam olduğu söylentisi vardı fakat bunu bilemiyoruz. Şu anda da gördüğümüz gibi yerle bir olmuş durumda. Kahramanmaraş’ta olan bu korkunç depremde en çok kaybı Ebrar Sitesi verdi. Çünkü tamamı yıkılmış oldu.

Bu arada, 11’inci günde de arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü bölgede, enkaz altında olan kişilerin yakınları, bölgede umutlu bekleyişini sürdürüyor.

Müteahhit her yerde aranıyor

Bir diğer yandan asıl merak konusu bu ölüm binalarının müteahhidinin kim olduğu.

Vatandaşlar, 250 kişiye mezar inşa eden müteahhit Tevfik Tepebaşı’nın peşine düştü.

Fotoğrafını istedi

Sosyal medyada giderek yaygınlaşan konuya bir paylaşım da Uğur Dündar’dan geldi.

Uğur Dündar, Twitter hesabından şu ifadeleri aktardı;

Kaçak katil müteahhit Tevfik Tepebaşı’nın fotoğrafını bulanlar bana Sözcü’deki mail adresim üzerinden gönderebilirler mi? Ya da bu tweetin altında paylaşabilirler mi?

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

HSK, 4 bin 299 hakim ve savcının görev yerlerini değiştirdi!

2024 Adli ve İdari Yargı Kararnamesi yayınlandı. Buna göre 4 bin 9’u adli, 290’ı idari …

Bir yanıt yazın