Washington Post’tan şok iddia: ABD, Ukrayna’nın Kuzey Akım’a saldıracağını biliyordu

Washington Post gazetesi, CIA’in bir yıl önce Ukrayna özel harekat kuvvetlerinden oluşan 6 kişilik bir ekibin Kuzey Akım boru hattına saldırı planladığına dair istihbarat elde ettiğini iddia etti.
Kuzey Akım boru hatlarına Eylül 2022’de düzenlenen sabotaj, Rusya ile Almanya’yı Baltık Denizi üzerinden birbirine bağlayan boru hatlarında büyük hasara yol açmıştı.

Almanya basınında çıkan haberlerde, Ukrayna yanlısı bir grubun geçen yıl Kuzey Akım boru hatlarına sabotaj düzenlediğini gösteren bir kanıt ortaya çıkardığı belirtilmiş, 5 erkek ve bir kadından oluşan grubun, Eylül 2022’de Almanya’nın kuzeyindeki Rostock kentinde sahte pasaportlarla bir yat kiraladığı ve Kuzey Akım boru hatlarına sabotaj düzenlediği ileri sürülmüştü.

ABD’nin saldırıya ilişkin istihbaratı olduğu iddiası
ABD’nin Washington Post gazetesinde yer alan haberde, CIA’in geçen haziran ayında Avrupalı bir istihbarat servisi aracılığıyla Ukrayna özel harekat kuvvetlerinden oluşan 6 kişilik bir ekibin Rus gazını Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akım boru hattını sabote etmeyi planladığı bilgisine eriştiği iddia edildi.

Joe Biden yönetiminin ABD’ye yakın bir müttefikinden Ukrayna ordusunun doğrudan Ukrayna Genelkurmay Başkanı’na bağlı az sayıda bir dalgıç ekibini kullanarak Kuzey Akım boru hatlarının denizaltı ağına gizli bir saldırı planlandığını öğrendiği öne sürüldü.

Saldırı planıyla ilgili ayrıntıların Avrupalı bir istihbarat servisi tarafından toplanarak Haziran 2022’de CIA ile paylaşıldığı kaydedildi.

CIA’in istihbarat kaynağının güvenilirliğini başlangıçta sorguladığı ancak Avrupalı istihbarat servisinin kaynağın güvenilir olduğuna inandığı, CIA’in raporu Almanya ve diğer Avrupa ülkeleriyle de paylaştığı ifade edildi.

Saldırıyı Ukrayna hükümetiyle ilişkilendiren en net kanıtlar
İstihbarat bilgilerinin Eylül 2022’de yapılan Kuzey Akım’a yönelik saldırıyı Ukrayna hükümetiyle ilişkilendiren bugüne kadarki en net kanıtlardan bazılarını ortaya çıkardığı ileri sürüldü.

İstihbaratın saldırı planıyla ilgili son derece teknik ayrıntılar içerdiği kaydedilen haberde sabotajla ilgili Kiev’den şüphelenilmesi için yaklaşık bir yıl boyunca Batılı müttefiklerin elinde bilgiler olduğuna dikkati çekildi.

Avrupa istihbaratına ait söz konusu raporları Amerikan ordusuna ait gizli belgeleri internet ortamında yayımladığı iddia edilen Ulusal Hava Muhafızları askeri Jack Teixeira’nın bir sohbet platformunda paylaştığı belirtilen haberde Washington Post’un raporların bir kopyasını Teixeira’nın çevrim içi arkadaşlarından birinden aldığı belirtildi.

Washington Post, birden fazla ülkedeki yetkilinin yayımlanan istihbarat özetinin Avrupalı istihbarat servisinin CIA’ye söylediklerini doğruladığını yazdı ancak ilgili Avrupa ülkesinin ismini paylaşmadı.

Haberde ayrıca daha önce Kuzey Akım saldırısına karıştığını inkar eden Ukraynalı yetkililerin yanı sıra Beyaz Saray ve CIA’in konuya ilişkin yorum yapmayı reddettiği bilgisi paylaşıldı.

YÖNETİCİ Editör

Taraf Olmayan Habercilik Yapan Aybüke Türk Haber, dünyadaki bütün Türklerin gür sesi ve onların kulağı olacaktır. Habere Bozkurtça bakan ve değerlendiren Aybüke Türk Haber mazlumların da temsilcisi olmayı hedeflemiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Güneyimizde bize komşu olan İsrail, Suriye’de toprak işgaline başladı!

İsrail, yıllar önce Filistin’i milim milim ele geçirdiği “arazi toplama” formülünü Suriye’nin kuzeyi için de …

Bir yanıt yazın